The energy transferred to the spring is given by:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring with respect its initial length
Let's convert the data into the SI units:


so now we can use these data inside the equation ,to find the energy transferred to the spring:
Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:
Explanation:
This is a displacement vector since it is defined in terms of distance (meters, to be exact). The way you find the y-component is
which says that you multiply the magnitude of the vector (its length) by the sin of the direction (the angle):
and get
12.1 m
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66