Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams
The percet of Al will be 100 times the mass of Al in the formula divided by the molar mass of the compound.
This table shows all the calculations involved
Compound: Al2 (OH)5 Cl
element # of atomic mass in the %
atoms mass formula
g/mol
Al 2 27 2*27 = 54 g (54 / 174.5)*100 = 30.9%
O 5 16 5*16 = 80 g
H 5 1 5*1 = 5 g
Cl 1 35.5 1*35.5 = 35.5 g
----------------------
molar mass 174.5 g
Answer: 30.9%
Answer:
pH = 2.25
Explanation:
pH is a measurement in chemistry defined as the -log [H₃O⁺]. Molarity [], is defined as the ratio between moles of solute (HCl) and the liters of solution
To solve this question we must find the molarity of the H₃O⁺ knowing: [HCl] = [H₃O⁺]
[HCl]:
0.0084moles / 1.500L
= 0.0056M = [HCl] = [H₃O⁺]
pH = -log [H₃O⁺] = -log [0.0056M]
<h3>pH = 2.25</h3>
Answer : The question is to write the elements alphabetically and seperating them with commas.
So in this case for your question of Fireworks , K

,
The answer will be
K, N, O.
You have to just differentiate the elements and write them according to the alphabetical order.
Divide each by 4.7 to get ur kg/L which is 1.085kg/1L