Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Through the work of Max Planck<span>, Einstein, </span>Louis de Broglie<span>, </span>Arthur Compton<span>, </span>Niels Bohr<span>, current scientific theory holds that all particles also have a wave nature (and vice versa).</span>