answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
8

A scale model of a house is 1 ft. long. The actual house is 50 ft long. In the model, the window is 1 1/5 in. high. How many fee

t high is the actual window?
Mathematics
1 answer:
stich3 [128]2 years ago
6 0
First, identify the ratio:
1:50 (1 foot on the model is 50 feet on the house)
to find the actual height of the window multiply 1 1/5 by 50
\frac{6}{5}*\frac{50}{1}=\frac{300}{5}
300/5 simplifies into 60
the height of the real window is 60 feet 

You might be interested in
Mrs. Start's class paid $5.60 for 4 5 yd of lace for an art project. Later, the class decided to buy another 7 3 4 yd of the sam
Damm [24]
The answer to your question, is 54.25.
3 0
1 year ago
Bob Rohrman is offering a 2016 Toyota Camry for $29,000. If you have a $5,000 down payment and are able to borrow the rest at a
vova2212 [387]

Answer:

The monthly payment will be $531.12

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

After paying $5,000 down payment you need to pay:

$29,000-$5,000=$24,000

APR is 2.99% or APR = 0.299%

Therefore, r=\frac{0.0299}{12}

n = 48

We can calculate the monthly payment by using the formula:

P=\frac{r(PV)}{1-(1+r)^{-n}}

Where P is the monthly payment, PV is the present value, r is the rate per period and n is the number of period.

Substitute the respective values in the above formula we get,

P=\frac{\frac{0.0299}{12}(24000)}{1-(1+\frac{0.0299}{12})^{-48}}

P=\frac{59.8}{0.112593}

P\approx531.12

Hence, the monthly payment will be $531.12

4 0
1 year ago
A factory produces 1,250,000 toys each year. The number of toys is expected to increase by about 150% per year. Which model can
kozerog [31]

Answer: Our required model is n=1250000(1.15)^t

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of toys = 1,250,00

Every year is expected to increase by about 150% pr year.

So, initial value = 1250,000

Rate of change = 150%

Let the number of time = t years.

So, we will use "Compound interest":

n=P(1+\dfrac{r}{100})^t\\\\n=1250000(1+\dfrac{150}{100})^t\\\\n=1250000(1+1.50)^t\\\\n=1250000(1.15)^t

Hence, our required model is n=1250000(1.15)^t

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Estimate the product 8.1 x 4.2
Korvikt [17]
Round 8.1 down to 8
Round 4.2 down to 4

8(4)= 32

The estimated product is 32.
Hope this helps!
6 0
2 years ago
In my fish tank, the ratio of red fish to blue fish is 3:5. There are 20 blue fish. How many red fish are there?
nataly862011 [7]
First, the ratio is 3:5. which means 3 redfish for every 5 bluefish. Since there are 20 bluefish, that means that is 4x more than 3:5. The total number of redfish are 12.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 200 students in the 7th grade class at Brookside Middle School. Of these students, 12% play volleyball and 15% play ba
    10·2 answers
  • Using V = lwh , find an expression in factored form for the volume of this prism. Explain the general steps you used to arrive a
    11·2 answers
  • If 40 percent of a movie ticket costs $5.00 what is 20 percent of the cost of two tickets
    8·1 answer
  • Which statement is true about the parts of this expression? 5/6 + 1/4x - y The constant is 5/6. The only coefficient is 1/4. The
    9·1 answer
  • Equation with parentheses help​
    13·1 answer
  • Is the right arm or left arm stronger? Twenty five right handed people were studied. They were asked to do as many bicep curls a
    12·1 answer
  • The number of people using an older version of a spreadsheet program decreases at a rate that is proportional at any time to the
    13·1 answer
  • 3. A CD costs £9.50 in London and
    7·1 answer
  • A faucet is leaking water at a rate of 2.5 cups per hour. How many cups of water will leak in 8 hours? A. 3.2
    15·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!