Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer : The restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Explanation :
Restoring force is defined as the force that is exerted by the spring due to its mass.
Mathematically, the restoring force can be written as :

F = - k x
where,
k is the spring constant.
x is the displacement caused due to the mass.
Negative sign shows that the force is acting in opposite direction.
So, it is clear that the restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Hence, the correct option is (b) " The restoring force is directly proportional to the displacement of the block ".
Answer:
The wife have to sit at 0.46 L from the middle point of the seesaw.
Explanation:
We need to make a sketch of the seesaw and the loads acting over it.
And by the studying of the Newton's law we can find the equation useful to find the distance of the mother sitting on the seesaw with respect to the center ot the pivot point.
A logical intuition will give us the idea that the mother will be on the side of her son to make the balance.
The maximum momentum with respect to the pivot point (0) will be:

Where L/2 is the half of the distance of the seesaw
Therefore the other loads ( mom + son) must be create a momentum equal to the maximum momentum.
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"