Conservation of momentum<span> is a fundamental law of physics. This law states that the </span>momentum<span> of a system is constant if there are </span>no external forces acting on the system. In a situation in which two balls, each with a mass of 0.5 kg, collide on a pool table<span> the law of conservation of momentum is not satisfied because there are external forces that moved the balls. </span>
Answer:

Explanation:
From the Question we are told that
Mass of A and B is 60kg
Speed of A=2m/s
Speed of B=1m/s
Mass of bag =5kg
Generally the momentum of the astronaut A and bag is mathematically given as


Generally to avoid collision the speed of astronaut be should be less than or equal to that of astronaut A with the bag
Therefore for minimum requirement speed of astronaut A should be given by astronaut B's speed which is equal to 1
Therefore

