Total purchased w/o tax: $8 +$5 + $15 = $28
He paid (w/tax) $29.82 so
$ 29.82 - $28 = $1.82 (sale tax)
Now we need to find the sales tax rate:
$1.82 / $28 * 100 = 0.065 *100% = 6.5%
Double check:
$28 *6.5 / 100 = $1.82
$28 + $ 1.82 = $29.82 total amount he paid..
So the sales tax rate is 6.5%
Answer:
Their headquarters contains <u>420000</u> employees.
Step-by-step explanation:
The company has two office buildings which hold 30,000 employees.
The headquarters contains 14 times as many employees as the overseas branch.
Therefore, the number of employees in the headquarters is:
14 * 30000 = 420000 employees
Their headquarters contains 420000 employees.
<u>Given</u>:
The given balanced scale is represented by the equation
----- (1)
We need to determine the process that balance the scale.
<u>Process to balance the scale:</u>
Given that the if one x block is subtracted from the right side and three numbered blocks are subtracted from the left side.
Thus, the equation (1) becomes

----- (2)
Now, to balance the scale, let us subtract one block x from the left side and subtract three numbered blocks from the right side.
Thus, the equation (2) becomes,

------ (3)
Thus, the equation (3) is the same as the equation (1).
Hence, the process required to balance the scale is to subtract one x block from the left side and subtract three numbered blocks from the right side.
Therefore, Option B is the correct answer.
Answer
AB would be the same as the original because the size never changes.
Step-by-step explanation: