Answer:
14 rev
Explanation:
= initial angular velocity = 2.5 revs⁻¹
= final angular velocity = 0.8 revs⁻¹
= Angular acceleration = - 0.2 revs⁻²
= Angular displacement
Using the equation

So the number of revolutions are 14
Answer:
averaage speed is v = 13 feet / s
Explanation:
The average speed is the ratio of the distance traveled in a given time interval, let's calculate the distance that the body travels in the two instants of time that give us
t = 1 s
d (1) = 2.6667 1²
d (1) = 2.6667 feet
t = 4 s
d (4) = 2.6667 4²
d (4) = 42.6672 feet
Let's calculate the speed
v = Δx / Δt
v = (42.6672 -2.6667) / (4-1)
v = 40/3
v = 13.33335 feet / s
v = 13 feet / s
Answer:
Philosophy is a study that involves the nature of knowledge and truth. It serves as a guide that helps an individual seek which things are valuable and essential in life. ... It gives you a sense of direction, knowing the weight of things, therefore making you more productive.
Answer:
59cm
Explanation:
angular velocity = 0.8 rad/s
linear velocity = angular velocity * radius
=0.8rad/s * 5m
= 4 m/s
wavelength = (V + U)/F
where,
V is the velocity of the wave
U is the velocity of the source
F is the frequency of the source.
wavelength = (350 m/s + 4 m/s ) / 600 Hz
Wavelength = 0.59m or 59 cm
Explanation:
Below is an attachment containing the solution