<span>no está en mi equipo lo siento</span>
Given:
Joanna :
works 14 hrs a week more than her line workers.
gets paid 6.50 more per hour than her line workers.
Line workers: h = hours per week ; d = dollars per hour.
Line worker = Dollar per hour * number of hours.
Joanna = (Dollar per hour + 6.50)(number of hours + 14 hours)
Line worker:
$576 = d * 36 hours
$576/36 = d
$16 = d hourly rate of line worker.
Joanna:
$16 + 6.50 = $22.50 hourly rate
36hrs + 14hrs = 50 hours per week.
Weekly pay of Joanna: $22.50 * 50 = $1,125
Answer:
2.04
Step-by-step explanation:
The GDP of USA IN 2008 = $14.72 trillion
The GDP of USA IN 2009 = $14.42 trillion
Change in GDP
$14.72 trillion- $14.42 trillion = $0.3 trillion
Percentage Change
($0.3 trillion/$14.72 trillion) x 100%
0.02038 X 100% = 2.038=2.04 approximately