Answer: 1 5/12 cups of flour leftover
Step-by-step explanation: First, add 4 2/3 + 5 1/4. This gives you 9 11/12. 9 11/12 - 8 1/2 = 1 5/12.
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
(4*4*10)*3
160*3=480
(5*3*10)*2
150*2=300
480+300=780 cub. meters
We have been given an equation
. We are asked to solve the equation for t.
First of all, we will divide both sides of equation by a.


Now we will take natural log on both sides.

Using natural log property
, we will get:

We know that
, so we will get:


Now we will divide both sides by c as:


Therefore, our solution would be
.