Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of


Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =
Answer:
15.1°
Explanation:
The horizontal velocity of the hockey puck is constant during the motion, since there are no forces acting along this direction:

Instead, the vertical velocity changes, due to the presence of the acceleration due to gravity:
(1)
where
is the initial vertical velocity
g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration
t is the time
Since the hockey puck falls from a height of h=2.00 m, the time it needs to reach the ground is given by

Substituting t into (1) we find the final vertical velocity

where the negative sign means that the velocity is downward.
Now that we have both components of the velocity, we can calculate the angle with respect to the horizontal:
