Answer: Jenny
Step-by-step explanation:
By subtitue Y = 0
0=(x-3)^2
And you get 3
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.
Answer:
The solution in the attached figure
Step-by-step explanation:
we have
----> inequality A
The solution of the inequality A is the shaded area above the dashed line 
The slope of the dashed line is positive
The y-intercept of the dashed line A is (0,3)
The x-intercept of the dashed line A is (-4.5,0)
----> inequality B
The solution of the inequality B is the shaded area below the solid line 
The slope of the solid line is negative
The y-intercept of the solid line B is (0,2)
The x-intercept of the solid line B is (6,0)
The solution of the system of inequalities is the shaded area between the shaded line and the solid line
using a graphing tool
see the attached figure
So, we have
<span>Z=<span><span>x−μ / </span>σ
</span></span><span>Mean would be = 56
30 - 56 = |-26|
4
3 - 56 = |-13|
and
Standard deviation= 13
</span><span>2 - 1 will give us the approximate area
95/2 - 68/2 = N
95
-68 = 27
27 /2 = 13.5
</span>Hence, the answer would be
<span>800,000 * .135
</span>= <span> 108000</span>
Answer:
V = 23π/6
Step-by-step explanation:
V = 2π ∫ [a to b] (r * h) dx
y = −x² + 23x − 132
y = −(x² − 23x + 132)
y = −(x − 11) (x − 12)
Parabola intersects x-axis (line y = 0) at x = 11 and x = 12 ----> a = 11, b = 12
r = x
h = −x² + 23x − 132
V = 2π ∫ [11 to 12] x (−x² + 23x − 132) dx
V = 23π/6