Answer:
The speed of the light signal as viewed from the observer is c.
Explanation:
Recall the basic postulate of the theory of relativity that the speed of light is the same in ALL inertial frames. Based on this, the speed of light is independent of the motion of the observer.
Answer:
F=126339.5N
Explanation:
to find the necessary force to escape we must make a free-body diagram on the hatch, taking into account that we will match the forces that go down with those that go up, taking into account the above we propose the following equation,
Fw=W+Fi+F
where
Fw= force or weight produced by the water column above the submarine.
to fint Fw we can use the following ecuation
Fw=h. γ. A
h=distance
γ=
specific weight for seawater = 10074N / m ^ 3
A=Area
Fw=28x10074x0.7=197467N
w is the weight of the hatch = 200N
Fi is the internal force of the submarine produced by the pressure = 1atm = 101325Pa for this we can use the following formula
Fi=PA=101325x0.7=70927.5N
finally the force that is needed to open the hatch is given by the initial equation
Fw=W+Fi+F
F=Fw-W+Fi
F=197467N-200N-70927.5N
F=126339.5N
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation: