If he was 30.8% too low, it means that he was at 69.2% of the boiling point needed. So 50o C is 69.2% of total.
In order to know what 100% is, you can divide the number by it's percentage and then multiply it by a hundred.
So: 50/30.8=1.623
1.623*100=162.3
So the correct boiling point of the liquid he was working with in the lab is 162.3 oC
Answer:
Vaporization
Explanation:
Vaporization is the change of a specie to the gaseous state. To 'disappear' in this case simply means to change to the gaseous state.
Substances with high vapour pressure tend to be easily converted to vapour phase. Hence if Glade air freshener gel 'disappears' easily, then it has a high vapour pressure and is easily converted to vapour (gas).
The answer would be 0.25 g/mL.
I determined the density by dividing the mass by the volume which gives you the density. D = mass/volume.
<span>6 g / 24 mL = 0.25 g/mL
</span>
41.083 atm is the difference between the ideal pressure (as predicted by the ideal gas law) and the real pressure (as predicted by the van der Waals equation.
Explanation:
Data given for argon gas:
number of moles = 1 mole
volume = 0.5 L
Temperature = 19 degrees or 292.15 K
a= 1.345 (L2⋅atm)/mol2
b= 0.03219L/mol.
R = 0.0821
The real pressure equation given by Van der Waals equation:
P =( RT ÷ Vm-b) - a ÷ Vm^2
Putting the values in the equation:
P = (0.0821 x 292.15) ÷(0.5 - 0.03219) - 1.345÷ (0.5)^2
= 23.98÷0.4678 - 1.345 ÷0 .25
= 51.26 - 5.38
= 45.88 atm is the real pressure.
The pressure from the ideal gas law
PV =nRT
P =( 1 x 0.0821 x 292.15) ÷ 0.5
= 4.797 atm
the difference between the ideal pressure and real pressure is
Pressure by vander waal equation- Pressure by ideal gas law
45.88 - 4.797
= 41.083 atm.is the difference between the two.