Solution:
According to the Avogadro's number:
6.022 *10^23 drops per 0.050 g/ drop = 3.011 *10^22 grams per mole of drops
3.011 *10^22 grams per 1 kg / 1000 grams = 3.011 *10^19 kilograms / mole of drops
thus the answers are:
3.0 *10^22 grams per mole of drops
3.0 *10^19 kilograms per mole of drops
And,
In the calculation of how many moles of raindrops in the Pacific Ocean is:
7.08X10^20kg per 3.0 *10^19 kilograms per mole of drops = 23.5 moles of drops
This is the required solution.
Answer:
PNO₂ = 0.49 atm
PN₂O₄ = 0.45 atm
Explanation:
Let's begin with the equation of ideal gas, and derivate from it an equation that involves the density (ρ = m/V).
PV = nRT
n = m/M (m is the mass, and M the molar mass)


PxM = ρRT
ρ = PxM/RT
With the density of the gas mixture, we can calculate the average of molar mass (Mavg), with the constant of the gases R = 0.082 atm.L/mol.K, and T = 16 + 273 = 289 K

0.94Mavg = 63.9846
Mavg = 68.0687 g/mol
The molar mass of N is 14 g/mol and of O is 16 g/mol, than
g/mol and
g/mol. Calling y the molar fraction:

And,


So,





The partial pressure is the molar fraction multiplied by the total pressure so:
PNO₂ = 0.52x0.94 = 0.49 atm
PN₂O₄ = 0.48x0.94 = 0.45 atm
<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
Answer :Solid in bottle a is ionic, solid in bottle b is molecular and solid in bottle c is ionic.
Explanation :
Ionic compound is formed when a metal atom donates one or more electrons to a non metal. This results in the formation of a cation ( a positive ion) and an anion ( a negative ion). These ions are bonded to each other by electrostatic attraction.
The intermolecular forces in case of a an ionic compound are very strong.
The melting point of a substance depends on how strongly the molecules are attracted to each other. Stronger the forces, higher is the melting point.
Therefore ionic compounds always have very high melting points.
On the other hand, covalent compounds have weak intermolecular forces. Therefore they have low melting points.
Based on above discussion, we can classify the given compounds as follows.
a) Solid in bottle a is Ionic as it has high melting point.
b) Solid in bottle b is molecular as it has low melting point.
c) Solid in bottle c is Ionic as it has high melting point.
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"