Answer:
Step-by-step explanation:
the statement 0 < t < 52.5 represents all the time values for when Riko is behind Yuto, she catches up to Yuto at 52.5 minutes into her ride. Her ride starts at time of zero , so she can't have a negative time, like -4 because she isn't involved in the activity of riding her bike.
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
<h2>Common ratio = -1/2</h2>
Step-by-step explanation:
term of a Geometric progression is given as
. The first term is given as
.
Any general Geometric progression can be represented using the series
.
The first term in such a GP is given by
, common ratio by
, and the
term is given by
.
In the given GP, 
∴ Common ratio is
.
The picture in the attached figure
we know that
In similar triangles. The ratio of the lengths of the sides CS and CB must be equal to the ratio of the lengths of sides CR and CA. CS / CB = CR / CA
which can also be written as,
CS / (CS + SB) = CR / (CR + RA)
CS*(CR+RA)=CR*(CS+RA)
CS=2x+1
SB=6x
CR=7.5
RA=18
(2x+1)*[7.5+18]=7.5*[2x+1+18]
(2x+1)*[25.5]=7.5*[2x+19]
(51x+25.5)=15x+142.5
51x-15x=142.5-25.5
36x=117
x=117/36
x=3.25
the answer is x=3.25