Answer:
78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem, we have that:
Total outcomes:
100 customers
Desired outcomes:
A clothing vendor estimates that 78 out of every 100 of its online customers do not live within 50 miles of one of its physical stores. So the number of desired outcomes is 78 customers.
Using this estimate, what is the probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store?

78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
Need the statements to answer don’t you
The answer is -500, hope this helped
<span>4x2 +5x - 2 -x2 +3x +5
Simplified: 3x2 + 8x +3
In order to determine the difference in size, you must subtract the perimeter of the smaller rectangle from the perimeter of the larger rectangle.</span>
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.