Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
Answer:
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)
Explanation:
Let's consider the unbalanced equation that occurs when phosphoric acid reacts with barium hydroxide to form water and barium phosphate. This is a neutralization reaction.
H₃PO₄(aq) + Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
We will balance it using the trial and error method.
First, we will balance Ba atoms by multiplying Ba(OH)₂ by 3 and P atoms by multiplying H₃PO₄ by 2.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
Finally, we will get the balanced equation by multiplying H₂O by 6.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)
Answer:
0.008945 atm
Explanation:
In the reaction:
2H2S(g) ⇌ 2 H2(g) + S2(g)
Kp is defined as:

<em>Where P is the pressure of each compound in equilibrium.</em>
If initial pressure of H2S is 3.00atm, concentrations in equilibrium are:
H2S = 3.00 atm - 2X
H2 = 2X
S2: = X
Replacing:


0 = 4X³ - 1.28x10⁻⁶X² + 1.92x10⁻⁶X - 2.88x10⁻⁶
Solving for X:
X = 0.008945 atm
As in equilibrium, pressure of S2 is X, <em>pressure is 0.008945 atm</em>
<u>Answer:</u> The above reaction is non-spontaneous.
<u>Explanation:</u>
For the given chemical reaction:

Here, nickel is getting reduced because it is gaining electrons and iron is getting oxidized because it is loosing electrons.
We know that:

Substance getting oxidized always act as anode and the one getting reduced always act as cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:


Relationship between standard Gibbs free energy and standard electrode potential follows:

As, the standard electrode potential of the cell is coming out to be negative for the above cell. Thus, the standard Gibbs free energy change of the reaction will become positive making the reaction non-spontaneous.
Hence, the above reaction is non-spontaneous.
When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>