Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!
Functional groups create reactive sites in molecules.
The polar part of a molecule that can hydrogen bond to water is said be hydrophilic.
Pi (π) bonds create active sites and will react with electron-deficient species.
A electronegative heteroatom like nitrogen, oxygen, or a halogen makes a carbon atom electrophilic.
(carbon will have less electronic density, which is attracted by the more electronegative heretoatoms, and it will tend to attract electron rich chemical species, and in this situation we say that the carbon atom is electrophilic).
The nonpolar part of a molecule that is not attracted to water is said to be hydrophobic.
A lone pair on a heteroatom makes it basic and nucleophilic.
(the heteroatom with the lone pair will tend to attract electron poor chemical species, and in this situation we say that the heteroatom is nucleophilic).
Answer: 3
Explanation: This is a radioactive decay and all the radioactive process follows first order kinetics.
Equation for the reaction of decay of
radioisotope follows:
By the stoichiometry of above reaction,
1 mole of
is produced by 1 mole
So, 0.17 moles of
will be produced by =
Amount of
decomposed will be = 0.17 moles
Initial amount of
will be = Amount decomposed + Amount left = (0.17 + 0.024)moles =0.194 moles
where,
a = amount of reactant left after n-half lives = 0.024
= Initial amount of the reactant = 0.194
n = number of half lives= ?
Putting values in above equation, we get:
Therefore, 3 half lives have passed.
Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl