28.02g ------ 1 mol
X g ------------ 4.60 mol
X = (28.02×4.60)/1
X = 128,892 g
Answer : The new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

where,
= initial pressure = 3.7 atm
= final pressure = ?
= initial volume = 5.8 L
= final volume = 2.5 L
Now put all the given values in the above equation, we get:


Thus, the new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Answer:
C
Explanation:
no. of moles = no. of atoms/ Avogadro's number
0.5= N/6.02×10^23
N= 3.01×10^23
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂