Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
I believe the answer is H for when you bounce it, it has stress when it hits the floor and then goes up giving it kinetic
Answer:
The distance of the speaker B would be 1 meters.
Explanation:
Given that,
Frequency of the waves emitted, f = 172 Hz
You are 8.00 m from the speaker.
The speed of sound in air to be 344 m/s.
The wavelength of the wave is given in terms of frequency and the speed of sound. It is given by :

Since, the distance from the Speaker A is 8 m which is the integral multiple of the wavelength. Let the closest distance of the speaker B would be given by :

So, the distance of the speaker B would be 1 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:


= 250 moles.
N = n×6.02×
= 1.505×
Total charge = (1.505×
) × (1.6×
)
= 2.4×
C.