We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
volcanic eruptions
Explanation:
The volcanic eruptions are the ones that manage to cause changes to the lithosphere by building up new material on the surface. Through the volcanic eruptions we have release of pyroclastic material on the surface, and more importantly and in much higher amount lava flows. The lava flows quickly cool off on the surface on the Earth, and as they do they pile up new layers of igneous rocks, thus new crust on the surface of the Earth, causing changes on the lithosphere and shaping it for the foreseeable future.
Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19