Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s
The change is thermal energy to chemical energy. Sugar contains a lot of chemical potential energy which is why living things use it as a source of energy. The process of photo synthesis takes light from the sun to convert carbon dioxide and water into sugar and oxygen. That process is basically turning the thermal energy from the light into chemical energy in the sugar.
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.
<u>Answer:</u> The above reaction is non-spontaneous.
<u>Explanation:</u>
For the given chemical reaction:

Here, nickel is getting reduced because it is gaining electrons and iron is getting oxidized because it is loosing electrons.
We know that:

Substance getting oxidized always act as anode and the one getting reduced always act as cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:


Relationship between standard Gibbs free energy and standard electrode potential follows:

As, the standard electrode potential of the cell is coming out to be negative for the above cell. Thus, the standard Gibbs free energy change of the reaction will become positive making the reaction non-spontaneous.
Hence, the above reaction is non-spontaneous.