²⁰¹²C₂₀₁₁ = (2012)! / [(2011)! (2012-2011)!]
²⁰¹²C₂₀₁₁ = (2012)! / [(2011)! (1)!]
Simplify 2012! / (2011)! = 2012
²⁰¹²C₂₀₁₁ = (2012)! / (1)! = 2012
Answer:
Lixin obtains 15 marks
Step-by-step explanation:
Lets write two equations based on the question where: <u>D= Devi and L=Lixin</u>
D=L+15 <em>- "devi scores 15 marks more than lixin"</em>
D=2L <em>- "devi obtains twice as many marks as lexin"</em>
Now, substitute 2L as D in the first equation we wrote: (D=L+15)
2L=L+15
Next, subtract L from both sides:
<u>L=15</u>
13 times 4 is 52
9 times 4 is 36 plus the 20 it takes for reservation
So the maximum amount would be 4
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
I'm assuming this is multiple choice and you forgot to post the answers. I'll take a guess and say it probably looks something like this:

Because you can't take the square root of a negative number without getting an imaginary result, resulting in the function having a closed domain limit.