Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.
------- (EF)
------ (FG)
------ + ------- =
6 + 7 =
13
Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer is 4 rides
19.75 after food so divide it by 4 to get your answer