Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .
Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Answer:
<em>The athlete will rise 1.10 meters off the ground</em>
Explanation:
<u>Vertical Motion</u>
If an object is launched vertically upwards at an initial speed vo, then it will reach a maximum height given by

The athlete can exert a net force upwards equal to twice his weight. It makes him accelerate upwards at

The speed at the end of his push can be computed by

Replacing the value of a obtained above:

where y is the length of this crouch


This is the initial speed of this vertical launch, thus

