Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
You have :
--------------
DE arc = ( pi ) ( AD ) ( 2.36 radians / 2 pi radians ) = ( 2/3 ) ( AB ) ( 2.36 radians / 2 )
DE arc = ( 2/3 ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc = ( pi ) ( AB ) ( 1.18 radians / 2 pi radians )
BC arc = ( AB ) ( 0.59 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 radians ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 rad ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 rad )
BC arc / DE arc = ( 3/2 ) ( .59 rad / 1.18 rad ) = 3/4 <-------
The given points are
R=(8,-2) , S=(11,-6), O=(-3,-9), and P=(0,-13)
To find the value of u and v, we have to perform subtraction of the points . That is


Since we get the same values of u and v , therefore the two vectors are equal .