Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Answer:
i would say sensory memory, aka muscle memory.
Explanation:
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>