Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
It would go B. A. E. D. C.
Hope I helped!
Answer:
B = CHCl2 + Cl2 --> CHCl3 + Cl
Explanation:
Free radical halogenation is a chlorination reaction on Alkane hydrocarbons. This involves the splitting of molecules into radicals/ unstable molecules in the presence of sunlight/ U.V light which ensures bonding of the molecules.
Free radical chlorination is divided into 3 steps which are:
The initiation step
The propagation step
The termination step
So in reference to the question, propagation step involves two steps.
The first step is where the molecule in this case the methylene chloride(CH2Cl2) loses a hydrogen atom and then bond with a chlorine atom radical to give a nethylwnw chloride radical and HCl.
The second step involves the reaction of this methylene chloride got in the first step with chlorine molecule to form trichloride methane and a chlorine radical.
You would find in the attachment the 2 step mechanism.
The answer would be B. Brimone. I had the same question before, but let me know if it is not right. Cause certain schools have the same questions but different answers for them.
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%