By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

The average current density in the wire is given by:

where I is the current intensity and A is the cross-sectional area of the wire.
The cross-sectional area of the wire is given by:

where r is the radius of the wire. In this problem,
, so the cross-sectional area is

and the average current density is

Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is