The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
Answer:
Spring constant, k = 0.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Force acting on DNA molecule, 
The molecule got stretched by 5 nm, 
Let k is the spring constant of that DNA molecule. It can be calculated using the Hooke's law. It says that the force acting on the spring is directly proportional to the distance as :



k = 0.3 N/m
So, the spring constant of the DNA molecule is 0.3 N/m. Hence, this is the required solution.