Answer:
Solid
Explanation:
The plasma is the liquid part of blood, it is 90% and accounts for 55% of blood volume. It is what red blood cells, white blood cells, and platelets move around in. These cells remain solid within the plasma. I hoped this helped!
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
The force due to gravity is equal to the product of the mass and acceleration due to gravity. Since the acceleration due to gravity is constant, we just have to rely on the comparison of their masses to determine the mass effect. Thus, the answer to this item is Wrestler C weighing 171 pounds.
Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.