Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.
B. The sound of the engine will get louder and the pitch higher.