Given
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
The sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47.
Find out the cost of her drink
To proof
Let the cost of her drink be x.
As given in the question
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
Elysse paid for her sandwich and drink = 10 - 0.63
= $ 9.37
sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47
Than the equation becomes
x = 9.37 - (7.75 + 0.47)
x = 9.37 - 8.22
x = $ 1.15
The cost of the drink is $ 1.15.
Hence proved
Answer:
Step-by-step explanation:
You would require the table with the number of males and females who prefer either pink or yellow lemonade at the state fair.
Pink Lemonade Yellow Lemonade TOTAL
Male 156 104 260
Female 72 48 120
TOTAL 228 152 380
P(pink lemonade | female) = 72 / (48 + 72) = 72 / 120 = 0.6
P(pink lemonade) = (156 + 72) / (156 + 72 + 104 + 48) = 228 / 380 = 0.6
Therefore, The event "prefers pink lemonade" and "female" are independent because P(pink lemonade | female) = P(pink lemonade) = 0.6
There are 8 equal parts. Each part is 1/8 of the whole 8/8
Use compound interest formula F=P(1+i)^n twice, one for each deposit and sum the two results.
For the P=$40,000 deposit,
i=10%/2=5% (semi-annual)
number of periods (6 months), n = 6*2 = 12
Future value (at end of year 6),
F = P(1+i)^n = 40,000(1+0.05)^12 = $71834.253
For the P=20000, deposited at the START of the fourth year, which is the same as the end of the third year.
i=5% (semi-annual
n=2*(6-3), n = 6
Future value (at end of year 6)
F=P(1+i)^n = 20000(1+0.05)^6 = 26801.913
Total amount after 6 years
= 71834.253 + 26801.913
=98636.17 (to the nearest cent.)
If a random sample of 20 persons weighed 3,460, the sample mean x-bar would be 3460/20 = 173 pounds.
The z-score for 173 pounds is given by:

Referring to a standard normal distribution table, and using z = 0.66, we find:

Therefore

The answer is: 0.2546