The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Given:
6 out of 2000 students quit community college due to serious health issues.
$10,000 insurance company offer
$60 per year
Based on the data, there are 6 students who will be given the $10,000 insurance per year. So they need
6 * 10,000 = $60,000 to make a break-even on their insurance offer
If a student pays $60 per year, they should have
$60,000 / $60 = 1,000 students who will pay per year to reach the break-even mark of their investment. If the number of students will exceed 1,000, the company will begin to earn.
Speed= 100 rev/1 min=(1/4rev)/x min
x=(1/400)min=60/400 sec=3/20=0.15 sec
A geometric series is written as
, where
is the first term of the series and
is the common ratio.
In other words, to compute the next term in the series you have to multiply the previous one by
.
Since we know that the first time is 6 (but we don't know the common ratio), the first terms are
.
Let's use the other information, since the last term is
, we know that
, otherwise the terms would be bigger and bigger.
The information about the sum tells us that

We have a formula to compute the sum of the powers of a certain variable, namely

So, the equation becomes

The only integer solution to this expression is
.
If you want to check the result, we have

and the last term is
