Answer:
The water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Explanation:
Here Mass flux of water vapour is given as

where
is the mass flux of the water which is to be calculated.
- D is diffusion coefficient which is given as

- l is the thickness of the film which is 0.15 cm thick.
is given as

In this
is the saturated water pressure, which is look up from the saturated water property at 20°C and 0.5 saturation given as 2.34 Pa
is the air pressure which is given as 0.5 times of 
- R is the universal gas constant as

- T is the temperature in Kelvin scale which is

By substituting values in the equation

Converting
into 
As 1 mole of water 18
so

Putting this in the equation of mass flux equation gives

For calculation of water level drop in a day, converting mass flux as

So the water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Momentum is conserved.
p = m₁v₁ + m₂v₂ = constant
Momentum before the collision(kick):
p = 80 * 0 + 4 * 0 = 0
Momentum after the collision:
p = 80 * v₁ + 4 * 15 = 0
Solve for v₁.
The number of significant digits of any measurement is determined by the instrument used for such measurement. For example, in this case, we have the height of a small child being measured. We can use a simple ruler for this, and we see that a ruler has ten divisions for 1 cm. This means that the ruler cannot measure beyond the size of 0.1 cm or 1 mm. Hence, when we report the height of the small child, we report it to one significant digit after the decimal place. As an example, if we measure a child's height to be 90 full cm divisions and 8 smaller divisions, we report it as 90.8 cm but not 90.83 or 90.86 cm.
Answer:
a = the lowest critical speed of the shaft 882.81 rad/s
b = new diameter 0.05m or 50mm
c = critical speed 1765.62rad/s
Explanation:
see the attached file