<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
Answer: 4.0 g/mL
Explanation:
The volume increased by 5.0 mL. Recall that the number of significant figures is equal to the number of certain values you can read plus one. Here, the volume increased from 14.0 mL to 19.0 mL, so the volume of X is 5.0 mL.
The first dissociation for H2X:
H2X +H2O ↔ HX + H3O
initial 0.15 0 0
change -X +X +X
at equlibrium 0.15-X X X
because Ka1 is small we can assume neglect x in H2X concentration
Ka1 = [HX][H3O]/[H2X]
4.5x10^-6 =( X )(X) / (0.15)
X = √(4.5x10^-6*0.15)
∴X = 8.2 x 10-4 m
∴[HX] & [H3O] = 8.2x10^-4
the second dissociation of H2X
HX + H2O↔ X^2 + H3O
8.2x10^-4 Y 8.2x10^-4
Ka2 for Hx = 1.2x10^-11
Ka2 = [X2][H3O]/[HX]
1.2x10^-11= y (8.2x10^-4)*(8.2x10^-4)
∴y = 1.78x10^-5
∴[X^2] = 1.78x10^-5 m
Here's my best guess
the volume of the unit cell is (385*10^-12)^3=5.7066*10^-29 m^3
multiply by density to get mass
mass = (7 g/cm^3)*(100^3 cm^3 / 1^3 m^3) * 5.7066*10^-29 m^3= 3.99466*10^-22 g
covert to moles
3.99466*10^-22 g * 1 mol / 239.82 g = 1.6657 *10^-24 mol
convert to number of units
1.6657 *10^-24 mol * 6.23*10^23 units/mol = 1.04
385 pm = 3.85*10^(-8) cm
The volume of the unit cell is the cube of that, which is 5.71*10^(-23) cm^3. Since the ratio of mass to volume (i.e. the density) must be the same no matter what amount of TlCl you have, you can say:
7 = x/(5.71*10^(-23)), where x is the mass of the unit cell. Solving for x, you get 4*10^(-22) g.
The mass of a molecule of TlCl is 240 amu, which in grams is 4*10^(-22) g. The mass of the unit cell and the mass of a molecule of TlCl is the same. Therefore there is one formula unit of TlCl per unit cell.