Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!
<span>The steps of solubility of water in N-butanol is as follows:1. N-butanol molecules are attracted to the surface of the water, 2. N-butanol molecules surround water molecules, 3. Butanol mixes with water and 4. Water molecules are carried into N-butanol.</span>