It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
Answer : 0.026 moles of oxygen are in the lung
Explanation :
We can solve the given question using ideal gas law.
The equation is given below.

We have been given P = 21.1 kPa
Let us convert pressure from kPa to atm unit.
The conversion factor used here is 1 atm = 101.3 kPa.

V = 3.0 L
T = 295 K
R = 0.0821 L-atm/mol K
Let us rearrange the equation to solve for n.



0.026 moles of oxygen are in the lung
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J
Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.
I can’t access the pictures. Sorry!