First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:
Hey there,
Your answer is iii. Brown cows produce white milk. (1 point) <u>and</u> ii. Brown cows never produce chocolate milk. (1 point)
You already know from the basic understanding that chocolate comes from beans, not cows, and is added to milk, and thereby- brown cows do not produce chocolate milk. You also know that they produce white milk.
Wbob1314
if you have any questions I <em><u>INSIST</u></em> you ask them in the comments.