Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
The arrangement of atoms in a mineral can change its physical and chemical properties.
Diamonds and coal are both made of carbon, however, their chemical and physical properties are very different.
In a chemical reaction,
the limiting reagent is the chemical being used up while the excess reactant is
the chemical left after the reaction process.
Before calculating the limiting
and excess reactant, it is important to balance the equation first by stoichiometry.
C25N3H30Cl + NaOH = C25N3H30OH + NaCl
Since the reaction is already balanced, we can now identify which
is the limiting and excess reagent.
First, we need to determine the number of moles of each chemical
in the equation. This is crucial for determining the limiting and excess reagent.
<span>Assuming that there is the
same amount of solution X for each reactant</span>
1.0 M NaOH ( X ) = 1.0
moles NaOH
1.00 x 10-5 M C25N3H30Cl
( X ) = 1.00 x 10-5 moles C25N3H30Cl
<span>The result showed that the
crystal violet has lesser amount than NaOH. Thus, the limiting reactant in this
chemical reaction is crystal violet and the excess reactant is NaOH.</span>