The answer is it breaks down food into energy
Have a Nice day
Answer:
The boiling point of water at 550 torr will be 91 °C or 364 Kelvin
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure = 550 torr
The heat of vaporization of water is 40.7 kJ/mol.
Step 2: Calculate boiling point
⇒ We'll use the Clausius-Clapeyron equation
ln(P2/P1) = (ΔHvap/R)*(1/T1-1/T2)
ln(P2/P1) = (40.7*10^3 / 8.314)*(1/T1 - 1/T2)
⇒ with P1 = 760 torr = 1 atm
⇒ with P2 = 550 torr
⇒ with T1 = the boiling point of water at 760 torr = 373.15 Kelvin
⇒ with T2 = the boiling point of water at 550 torr = TO BE DETERMINED
ln(550/760) = 4895.4*(1/373.15 - 1/T2)
-0.3234 = 13.119 - 4895.4/T2
-13.4424= -4895.4/T2
T2 = 364.2 Kelvin = 91 °C
The boiling point of water at 550 torr will be 91 °C or 364 Kelvin
SThe missing coefficient for the skeleton equation below is as follows
skeleton equation
Cr(s) + Fe(No3)2(aq) ------> Fe (s) + Cr(NO3)3 (aq)
the missing coefficient are is as follows
2 Cr(s) + 3 Fe(NO3)2 ---> 3 Fe (s) + 2 Cr(NO3)3
This is obtained by making sure all the molecules are balanced in both sides
Explanation:
A polymer forms because the hydrocarbon joins with itself in a polymerization reaction.
Answer:
21.8 g/mol
Explanation:
Molecular weight of CH4 = 16g/mol
H2 = 2g/mol
N2 = 28g/mol
(16*30 + 2*10 + 28*60)/100
=2180/100
=21.8g/mol