Answer:
B=
≅8.06
Explanation:
Using the Pythagorean theorem:
=
+ 
where C represents the length of the hypotenuse and A and B the lengths of the triangle's other two sides, we can find out the lenght of B assuming the value of the hypotenuse being 9 and A being 4.
=
+ 
81= 16+ 
81-16= 
B=
≅8.06
Sonography is most likely because it has good resolution without radiation.
Answer:
46.8 kg
Explanation:
Mass = (density)(volume)
= (1.3)(36)
<u>M</u><u>a</u><u>s</u><u>s</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>4</u><u>6</u><u>.</u><u>8</u><u> </u><u>k</u><u>g</u>
Answer:
Acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Explanation:
Given:
Mass of the box, m = 40 kg
Applied force, F = 15 N
Angle at which the force is applied,
= 15°
We have to find the magnitude of the acceleration.
Let the acceleration be "a".
FBD is attached with where we can see the horizontal and vertical component of force.
⇒
and ⇒ 
⇒
⇒ 
⇒ Applying concept of forces.
⇒
⇒ 
⇒
<em> ...Newtons second law Fnet = ma</em>
⇒
⇒ Plugging the values.
⇒
<em>...f is the friction which is zero here.</em>
⇒ 
⇒ 
Magnitude of the acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Which amplitude of the following longitudinal waves has the greatest energy?
amplitude = 10 cm; wavelength = 6 cm; period = 4 seconds