As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

Answer:

Explanation:
If
-
,
are temperatures of gasses and liquid in Kelvins,
and
are thicknesses of gas layer and steel slab in meters,
,
are convection coefficients gas and liquid in
,
is the contact resistance in
,
- and
are thermal conductivities of gas and steel in
,
then: part(a):

using known values:
part(b): Using the rate equation :
the surface temperature 
and 
Similarly


The temperature distribution is shown in the attached image
Answer:
n (a neutron)
Explanation:
For a chemical element:
- The lower subscript indicates the atomic number (the number of protons)
- The upper subscript indicates the mass number (the sum of protons and neutrons in the nucleus)
In the reaction described in the problem, we see that a gamma photon hits a nucleus of Calcium-40, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 40 (40 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 20 = 20
After the reaction, we have a nucleus of Calcium-39, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 39 (39 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 39 = 19
So, the nucleus has lost 1 neutron, which is the particle missing in the reaction.
Answer:
kJ/mol
Explanation:
= initial vapor pressure = 45.77 mm Hg
= final vapor pressure = 193.1 mm Hg
= initial temperature = 213.1 K
= final temperature = 243.7 K
= Heat of vaporization
Using the equation


J/mol
kJ/mol