Answer:
720 J
Explanation:
The gravitational potential energy that Essam loses for every metre is given by:

where
m=72 kg is Essam's mass
is the gravitational field strength
is the difference in height
By substituting the numbers into the formula, we find

Answer:
Force on front axle = 6392.85 N
Force on rear axle = 8616.45 N
Explanation:
As we know that the weight of the car is balanced by the normal force on the front wheel and rear wheels
Now we know that



now we know that distance between the axis is 2.70 m and centre of mass is 1.15 m behind front axle
so we can write torque balance about its center of mass


now from above equation

now we have

now the other force is given as

Answer:
Explanation:
Given
volume of sample 
Temperature 
Pressure 
for different conditions
Temperature 
Pressure 
suppose
is the volume of sample
Using ideal gas equation




Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below