Answer:
t=1.58 seconds
Explanation:
The equation which models the height <em>h</em><em> </em>of the seashell above water after t seconds
Answer: A. The apple takes 8 seconds to reach the ground.
Answer:
is this a yes or no question
It looks like you're given

Then by the additivity of definite integrals this is the same as

(presumably this is what the hint suggests to use)
Then by the fundamental theorem of calculus, we have

Answer: B) 4
Step-by-step explanation:
Using the formula
Standard deviation = √( (Σ ( x - π)²)/n)
To get the standard deviation, first we workout the Mean which is the simple average of the data set
n = 4
(13 + 17 + 9 + 21) / 4 = 60/4 = 15
Mean(x) = 15
Then (x-π)²
13 - 15 = (-2)² = 4
17 - 15 = (2)² = 4
9 - 15 = (-6)² = 36
21 - 15 = (6)² = 36
Σ ( x - π)² = (4 + 4 + 36 + 36) = 80
Standard deviation = √( (Σ ( x - π)²)/n
= √ (80/4)
=√20
= 4.47
= 4