we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km
Answer:
<em>Entropy Change = 0.559 Times</em>
Explanation:
Entropy change is determined by the change in the micro-states of a system. As we know that the micro-states are the same as measure of disorderness between initial and final states, that's the the amount of change in micro-states determine how much of entropy has changed in the system.
Answer:
A, B, and E
Explanation:
The springs are identical, and are compressed the same amount, so they have the same initial elastic potential energy. (E is true)
Energy is conserved, so the darts have the same amount of kinetic energy. (A is true, C is false)
The lighter dart has the same energy as the heavier dart. Since it has less mass, it must have a greater speed. (B is true, D is false)