Answer:
Fa=774 N
Fb=346 N
Explanation:
We will solve this problem by equating forces on each axis.
- On x-axis let forces in positive x-direction be positive and forces in negative x-direction be negative
- On y-axis let forces in positive y-direction be positive and forces in negative y-direction be negative
While towing we know that car is mot moving in y-direction so net force in y-axis must be zero
⇒∑Fy=0
⇒
⇒
⇒
Given that resultant force on car is 950N in positive x-direction
⇒∑Fx=950
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒ 
⇒


Therefore approximately, Fa=774 N and Fb=346 N
Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>
Answer:
Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Explanation:
As we know

where
signifies the weight of the two chair in a hydraulic-lift system
And
signifies the area of the two respective chairs in a hydraulic-lift system
Given -
N
Square centimeter
Square centimeter
Substituting the given values in above equation, we get -

Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N