Number of lilies used= 30 lilies
Number of roses used= 78 roses
To make the six identical arrangements:
We need to divide lilies into six equal parts, as well as number of roses in six equal parts.
I=Number of lilies in each arrangement = 
r=Number of roses in each arrangement = 
Total number of flowers in arrangement (I + r)= 5 Lilies + 13 Roses=18 (Flowers)
The relationship between l, the number of lilies, and r, the number of roses:
→ 5 I = 13 r

Answer:
a). x = 11
b). m∠DMC = 39°
c). m∠MAD = 66°
d). m∠ADM = 36°
e). m∠ADC = 18°
Step-by-step explanation:
a). In the figure attached,
m∠AMC = 3x + 6
and m∠DMC = 6x - 49
Since "in-center" of a triangle is a points where the bisectors of internal angles meet.
Therefore, MC is the angle bisector of angle AMD.
and m∠AMC ≅ m∠DMC
3x + 6 = 8x - 49
8x - 3x = 49 + 6
5x = 55
x = 11
b). m∠DMC = 8x - 49
= (8 × 11) - 49
= 88 - 49
= 39°
c). m∠MAD = 2(m∠DAC)
= 2(30)°
= 60°
d). Since, m∠AMD + m∠ADM + m∠MAD = 180°
2(39)° + m∠ADM + 66° = 180°
78° + m∠ADM + 66° = 180°
m∠ADM = 180° - 144°
= 36°
e). m∠ADC = 
= 
= 18°
The answer is A you divide 11.3 by 16
<span>At least 75% of the data will fall within 2 standard deviations of the mean.
This is tricky problem. Usually when you're dealing with standard deviation, you have a bell curve, or something close to a bell curve and for such a data distribution, there will be approximately 95% of the data within 2 standard deviations of the mean. But if you don't know that you have a bell curve, you have to fall back to Chebyshev’s Theorem, which states that at least 75% of the data points will fall within 2 standard deviations of the mean for any set of numbers.</span>
(100)= 0.25*100=15 times.
<span>SO, the train will be late 15 times in 100 days.
Hope i helped:P </span>