I believe the answer is #4. u can always ask google if u believe that's the wrong answer :)
First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
Answer:
The amount of heat required is 
Explanation:
From the question we are told that
The mass of water is 
The temperature of the water before drinking is 
The temperature of the body is 
Generally the amount of heat required to move the water from its former temperature to the body temperature is

Here
is the specific heat of water with value
So

=>
Generally the no of mole of sweat present mass of water is

Here
is the molar mass of sweat with value
=> 
=> 
Generally the heat required to vaporize the number of moles of the sweat is mathematically represented as

Here
is the latent heat of vaporization with value 
=> 
=> 
Generally the overall amount of heat energy required is

=> 
=> 